İletişim
Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution

  Gastronomi sektöründe mutfak planlaması

  Bulaşıkhane vb. neden profesyonel kişilerle birlikte planlanmalıdır?

  Masaların dolup taştığı bir durumda, mutfakta ve bulaşıkhanede her şeyin pürüzsüz şekilde akması gerekir. Bu, tüm dünyadaki her birinci sınıf gastronom tarafından bilinir. Bir gastronomi işletmesinin mutfağının planlaması ve donatımı esnasında, mutfaktaki akışın sektör uzmanlarının yardımıyla değerlendirilmesi bu yüzden büyük önem taşır; böylece yeterli verimlilik ve ekonomi mümkün kılınır. Bu noktada her şeyden önce, büyük mutfaktaki kısa yollar, ergonomi, anlamlı bir iş akışı ve hijyen büyük öneme sahiptir. Tüm cihazlar zaten kurulmuş durumdaysa ve bunun sonrasında planlamada hata yapıldığı tespit edilirse, bu hataların giderilmesi çok masraflı olacaktır! 

  Profesyonel mutfak planlaması

  Bu sebepten, deneyimli uzmanlarca restoran, kafe, bar ve catering şirketleri için mutfak planlamasında öncelikle yer gereksinimi tespit edilir: Mallar nereye teslim ediliyor, nerede depolanıyor? Et, balık, sebze vb. gibi gıdalar, içeceklerden veya kuru gıda maddelerinden ayrı şekilde depolanmalıdır. Pişirme ve yıkama bölümleri hangi büyüklüklerde? Buna ek olarak, depolama yerlerinin daha mutfaktan itibaren, personele ayrılmış yerlerden, ofisten ve özellikle de bulaşıkhaneden ayrı şekilde planlanması gerekir.

  Bulaşıkhanede verim

  Uzun ve tekrarlanan yolların önlenmesi adına, bir restoran, kantin veya bistro iş yerinde iş akışları verimlilik getirecek şekilde bölünmelidir. Hijyenik nedenlerden dolayı, bu noktada "temiz" ve "temiz olmayan" alanların birbirlerinden iyice ayrılmasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde, örneğin mutfak personelinin yemekleri garsonlara hızla verebilmeleri ve kullanılmış bulaşığın mutfağa hızlı bir şekilde getirilmesi de büyük önem taşır; buna göre, bu iki yolun birbiri ile kesişmemesi gerekir!

  Bir gastronomi mutfağındaki sorunların çoğu ocakta meydana gelmez. Bu noktada, genelde birden fazla pişirme yeri bulundurularak, teknik sorunlardan dolayı tamamen hizmet-dışı kalma tehlikesi ortadan kaldırılır. Bulaşıkhane çoğu zaman kritik bir noktadır. Bazen tabaklar, bardaklar ve çatal-bıçak takımı iyice temizlenmez, bazen de bulaşık makinesi bozulur ve işbirliği ile çalışma anlamında sorunlar ortaya çıkar. Bunun dışında, gastronomi işletmelerinde yapılan işe orantısız bir sıklıkta kazalar meydana gelir. Bunun birçok sebebi bulunur: Bazen paydos saatlerindeki yüksek bedensel ve zihinsel yorgunluk, bazen de iş yeri ergonomisi planlanırken ve mutfak ve yıkama makineleri seçilirken yeterli dikkatin gösterilmemesidir.

  Sonuç: Çalışanlar son dakikada arayıp hasta olduğunu bildirir, iş akışları birbirine karışır ve bu durum kaliteyi de etkilediğinden müşteriler memnun kalmaz.

  Temizlik ve hijyen birer kozdur

  Sorunsuz bir iş akışının hiç bozulmaması için, otel yöneticileri, restoran ve mutfak şefleri, daha mutfak planlaması aşamasında profesyonel satıcılara güvenir. Deneyimli gastronomlar her şeyden önce, bulaşıkhanenin sinirleri yoran bir alan olduğunu iyi bilir. Müşteriler, gastronomi ve otellerde tabak takımlarının hijyenik olarak temiz ve hemen kullanıma hazır olmalarına güvenebilmelidir. Bundan dolayı, çok sayıda restoran ve otel yöneticisi, MEIKO firması gibi bulaşık yıkama teknolojisi uzmanlarını tercih eder.

  Gastronomi mutfağınızın planlanmasına yönelik 13 nokta:

  1. Mutfak danışmanınız yeterli deneyime sahip mi?
  2. Mobilyalar, çalışma alanları hem işbirliği içinde çalışabilecek, hem de birbirinden ayrı olacak şekilde planlanabilir mi?
  3. Hijyen talimatlarına uyulması güvence altına alındı mı?
  4. Personelin kullandığı çalışma yolları verimli mi?
  5. Her gün yıkanması gereken miktarlar ne seviyede?
  6. Bulaşıklar için özel bakım gibi belli gereklilikler söz konusu mu?
  7. Her bir yıkama işlemi için ne kadar zaman ayırılabiliyor (bu konuda anahtar sözcük: yedek sofra takımı)?
  8. Su, elektrik ve deterjan kullanımı gastronomlar için tasarruf sağlayacak şekilde mi?
  9. Yüksek kenarlı bardaklar da dahil olmak üzere, çok miktarda bulaşık tek seferde yumuşak bir şekilde yıkanıyor mu?
  10.  Ortam havasının örneğin küfe yol açmaması adına, söz konusu endüstriyel bulaşık makinesi ortama neredeyse hiç su buharı salmadan çalışılabiliyor mu?
  11.  Ergonomik ve kolay kullanım sayesinde personelin sağlığı iyileştirilerek gereksiz iş devamsızlıkları önlenebiliyor mu?
  12. Mutfak mobilyaları modern bir profesyonel mutfağa yönelik estetik beklentilere uygun mu?
  13.  Müşteri hizmetleri henüz gastronomi mutfağının planlanması aşamasında yardım sağlıyor ve daha sonra da güvenilir bir şekilde erişilebiliyor mu?

  Profesyonellerin bilgilerini kullanın

  Bu noktaların tümünün göz önünde bulundurulabilmesi adına, gastronomi mutfağı planlanırken sorumlular yalnızca "içgüdülerine güvenmemeli"; bu işi en iyi bilen uzmanlarına bırakmalıdır. Deneyimli mutfak danışmanları, örneğin etkin bir iş akışı için mevcut alanın optimum şekilde nasıl kullanılacağını bir bakışta görürler. Ayrıca, münferit durum için hangi cihazların gerekli olduğunu da bilirler. Bunun da ötesinde, iş yerinde ergonomi gibi önemli konular göz önünde bulundurulur ve gerektiğinde gastronomi mutfaklarına yönelik katı hijyen talimatları hakkında bilgi sağlanır (bu konuda daha fazla bilgi için makalemize bakın: HACCP nedir? Neden her gastronomi işletmesi için gereklidir?)

  M-iClean H: Yenilikçi teknoloji ve modern tasarım

  Planlama becerisi ve modern tasarım ile son derece etkili bulaşık makinesi teknolojisi: Tüm bunlar, bulaşık yıkama teknolojisi uzmanı MEIKO tarafından sağlanmaktadır. Özellikle giyotin tip bulaşık makinesi M-iClean H ile, planlama, hijyen, ergonomi ve verime yönelik tüm fikirler pratikte sorunsuz olarak harekete geçirilebilir. Yenilikçi atık su ısı geri kazanımı ve ısı tutma teknolojileri sayesinde, yalnızca yüzde 21'e varan enerji tasarrufu sağlanmakla kalmaz: M-iClean H, her yıkama sonrasında bulaşıkların ticari işletmelere yönelik katı bulaşık yıkama hijyeni talimatlarına uygunluğunu da garanti eder. Ayrıca, yüksek ve özellikle büyük bir çekmece ve kapak, tek bir düğmeye basılarak açılır ve personelin fiziksel eforunu minimuma indirir: Bu sayede, iş yerinde daha fazla verim ve çalışanlar arasında daha fazla memnuniyet sağlanarak iş devamsızlığı azaltılır!"

  Restoranınız, kafeniz, oteliniz veya kantininiz için yeni bir mutfak planlamada desteğe mi ihtiyaç duyuyorsunuz?
  MEIKO danışmanlık uzmanları, bireysel bir görüşme aracılığıyla size memnuniyetle yardımcı olur!