Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution

  Güvenlik

  Solunum maskelerinin hazırlanması: Makine ile vs. elle kullanıma hazırlama

  Elle yapılan birçok iş elbette önemli ve faydalıdır; ancak bu durum solunum maskelerinin ve akciğer otomatiklerinin temizlenmesi için geçerli değildir! MEIKO TopClean M ile her şey daha hızlı, ekonomik ve en önemlisi de hijyenik bir şekilde işler.

  İtfaiyecilerin görevleri sırasında yalnızca iş arkadaşlarına değil, aynı zamanda kullandıkları ekipmanlara da tamamen güvenebilmeleri gerekir. Solunum koruma terminolojisinde yer alan güvenlik zinciri ifadesini ele alalım:

  Güvenlik zinciri, solunum koruma ekipmanı kullanımının güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan tüm önlemleri, yöntemleri, stratejileri, ekipmanları ve makineleri birbirine bağlayan ve sıra dışı durumlarda solunum koruma ekipmanını giyen kişinin kurtarılmasını mümkün kılan temel kavramdır.

  Buna göre güvenlik zinciri, solunum korumaya ilişkin güvenlik anlayışının tamamını, kullanıma hazırlama, faaliyet ve değerlendirme çalışmaları sırasında bir araya getirir. Bu zincirin kırılması, solunum koruma ekipmanını giyen kişi için hayati tehlike oluşturabilir.

  TopClean M'nin avantajı: Geçerli, güvenli süreçler

  Yukarıda belirtilen değerlendirme çalışmalarına, solunum koruma ekipmanının tekrar kullanıma hazırlanması da dahildir. Belirli tehlikeli durumlarla nasıl belirli prosesler aracılığıyla mücadele edilmesi gerekiyorsa, kişisel koruyucu ekipmanların (PSA) kullanıma hazırlanması için de aynı şekilde geçerliliği onaylanmış proseslerden yararlanılmaktadır.

  Yukarıda belirtilen değerlendirme çalışmalarına, solunum koruma ekipmanının tekrar kullanıma hazırlanması da dahildir. Belirli tehlikeli durumlarla nasıl belirli prosesler aracılığıyla mücadele edilmesi gerekiyorsa, kişisel koruyucu ekipmanların (PSA) kullanıma hazırlanması için de aynı şekilde geçerliliği onaylanmış proseslerden yararlanılmaktadır.

  Öte yandan, elle yapılan hazırlama işlemlerinde bunların güvence altına alınması mümkün değildir. Elle yapılan diğer tüm prosesler gibi, bu yöntem de belirli hata kaynaklarına sahiptir: Kullanılan temizlik kimyasalının yanlış dozajı, malzemelerin yeterince ıslatılmaması, çok kısa tutulan veya, elle hazırlama işlemi sırasında acilen çıkmanız gereken durumlarda çok uzun tutulan temas süreleri gibi...

  Bu durum örneğin Lahr İtfaiyesi bünyesinde yaşanmış. Sonuç: Maskeler temizleme banyosunda olması gerektiğinden çok daha uzun bir süre kalmış. Akışkanlaştırıcı, maskelerin lastiğinden ayrılmış ve bu yüzden bir sonraki kullanımda maskeleri takan kişilerin yüzlerinde siyah çizgiler oluşmuş.

  Essen Üniversite Kliniği'nde Hasta Hijyeni Müdürü olarak çalışan Prof. Dr. Walter Popp, gerçekleştirdiği yoğun testler sonucunda bir uzman görüşüyle şu sonuçları paylaştı: “TopClean M iyi seviyede temizleme ve dezenfeksiyon performansı gösteriyor. (...) Genel olarak, solunum maskelerinin elle temizlenmek yerine makineyle tekrar kullanıma hazırlanması tercih edilmelidir.ˮ

  >> Hijyene ilişkin uzman görüşüne git (in English and German)

  • Elle hazırlamadan farklı olarak, TopClean M ile hiçbir şey ters gitmez: Bu durumda, kullanıma hazırlama prosesine ilişkin tüm parametreler (süre, temizlik kimyasalı, mekanik, sıcaklık) ön ayarlı durumdadır ve güvenilir bir şekilde harekete geçirilir.
  • Entegre kapı kilidi, başlatma düğmesine basıldıktan sonra prosesin kesintiye uğratılamamasını emniyet altına alır.
  • Tümleşik boş bidon algılaması sayesinde, yetersiz temizlik kimyasalı ile temizleme yapılması ihtimali ortadan kaldırılır.

  “Daha önce yürüttüğümüz elle temizleme prosesi de oldukça güvenilirdi. TopClean M makine ile yapılan temizleme ise yalnızca güvenilir olmakla kalmıyor, ayrıca bize çok daha yüksek proses güvenliği sağlıyor.ˮ

  Thomas Happersberger, Lahr İtfaiyesi Şefi

  TopClean M'nin avantajı: Kullanım güvenliği

  Uygun koşullar altında yürütülmemesi halinde, elle yapılan kullanıma hazırlama kullanıcı için başka sorunlar da yaratır: Temizleyiciye ait buharlar içe solunabilir, temizlik kimyasalı cildi aşındırabilir, hatta bazı durumlarda, kişisel koruyucu donanım üzerindeki kontaminasyon bunu gidermesi gereken kişiye zarar verebilir.

  Buna karşın, makine ile kullanıma hazırlama sırasında tüm süreç yalıtılmış bir sistem içerisinde, doğrudan TopClean M'nin içinde gerçekleştirilir. Bu da her şeyden önce, temizlik kimyasallarına doğrudan temas etmeyen kullanıcılar için daha fazla güvenlik anlamına gelir.

  TopClean M'nin avantajı: Geçerliliği onaylanmış bir proses

  Güvenlik odaklı “Der Sicherheitsbriefˮ dergisindeki bir yazı, solunum maskesindeki sıkışan bir soluk alma valfinin kullanım sırasında bir itfaiyecinin nefes almasına nasıl engel olduğunu konu ediyor. Faaliyetin ortasında solunum maskesini çıkarıp ortam havasını soluyan itfaiyecinin daha sonra hastaneye kaldırılması gerekmiş.

  İtfaiyenin bağlı olduğu sağlık sigortası şirketinin konuyla ilgili yürüttüğü araştırmalar şu sonucu ortaya çıkarmış: Solunum maskeleri parçalarına ayırılmadan, maske üreticisinin tavsiye ettiğinden farklı bir temizlik kimyasalı kullanılarak özel bir tamburlu çamaşır makinesinde yıkanmış. Sürecin son noktasında, tüm valflerin kontrol edilmesi güvence altına alınamamış.

  Özetle, geçerliliği onaylanmamış bir proses sürece dahil edilmiş. Yaralanan itfaiyecinin yanı sıra, bu durum bir solunum ekipmanı atölyesi çalışanı için de çeşitli zorluklara yol açmış.

  TopClean M makine ile yürütülen kullanıma hazırlama, geçerliliği önde gelen solunum maskesi üreticileri tarafından onaylanmış olduğu için aynı zamanda solunum ekipmanı atölyesi çalışanları için de daha fazla güvenlik anlamına gelir.

  TopClean M'nin avantajı: Zamandan tasarruf

  Elle yapılan dezenfeksiyonun bir diğer dezavantajı: Özellikle uygulanan temizlik kimyasallarının giderilmesi noktasında, solunum ekipmanı atölyesi çalışanlarının çok fazla vaktini alır.

  Buna göre, 4 solunum maskesinin toplam prosesi için ortalama 4,5 saate ihtiyaç duyulur; TopClean ile kullanıma hazırlama süresi %60 oranında düşürülür. Takip edilmesi gereken yalnızca birkaç adım mevcuttur: Maskelerin parçalarına ayırılması, sepetlere yerleştirilmesi, işlem sonunda tekrar birleştirilmesi ve kontrol edilmesi. Geriye kalan tüm adımlar TopClean M tarafından 6 - 10 dakikalık program süreleri dahilinde gerçekleştirilir. Aynı esnada 4 adete kadar solunum maskesi son derece kısa sürede temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir. Alternatif olarak, aynı esnada 8 akciğer otomatiği de olanaklıdır. Bir diğer alternatif olarak, 4 solunum maskesi ve 4 akciğer otomatiği yerleştirilebilir.

  Sonuç

  Leipzig İtfaiyesi'nde bir iş arkadaşıyla birlikte 892 solunum maskesi ve 661 akciğer otomatiğinin temizlenmesinden sorumlu olan Olaf Fernys, tüm bu argümanları gayet basit bir şekilde özetliyor:

  "MEIKO TopClean M ile yalnızca zamandan tasarruf değil, daha da önemlisi yüksek güvenlik ve hijyen sağlıyoruz!"