İletişim
Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution

  Kivelä Hastanesi

  M-iQ tırnaklı bulaşık makinesi sayesinde her yıl ciddi tasarruf

  M-iQ, en kullanıcı dostu makinelerden biri ve personel de, makinenin nasıl kullanılacağını çok çabuk öğrendi.

  Helsinki Belediyesine ait Palmia firması, Kivelä Hastanesi'nin yemek hizmetinden sorumlu. İlgili bölümde çalışan 21 personel, öğünlerde yaklaşık 1400 porsiyon yemek servis ediyor.

  Beslenme Hizmetleri Müdürü Minna Väkiparta, deneyimlerini şöyle anlatıyor: "15 yılı aşkın süredir endüstriyel mutfakta yönetici olarak çalışıyorum ve bu esnada çok çeşitli bulaşık makinelerini tanıma fırsatım oldu. M-iQ, en kullanıcı dostu makinelerden biri ve personel de, makinenin nasıl kullanılacağını çok çabuk öğrendi. Kontrol paneli kolayca anlaşılıyor, ayrıca günlük rutin işlerle ilgili bilgileri de gösteriyor.

  M-iQ'yu kullanmaya başlamadan önce bölümlerimizden birinde sık sık hastalık izni alınırdı, çünkü buradaki personel, başka yeni bir makinenin keskin kenarları yüzünden ellerini yaralıyordu. Artık böyle bir problemimiz kalmadı.

  Yeni M-iQ'nun çalışma ortamına da olumlu bir etkisi oldu; makine son derece sessiz çalışıyor ve hemen hemen hiç buhar çıkışı olmuyor. Önceki sistemden farklı olarak bugün ayrı bir davlumbaza ihtiyacımız kalmadı. Eski davlumbazın sökülmesiyle, çalışma alanı hem daha genişledi hem de daha temiz oldu, zira söz konusu davlumbaz çok fazla kir çekiyordu.

  Yapılan iş artık daha hijyenik.

  M-iQ sayesinde yılda yaklaşık 208.780 litre su tasarrufu yapıyoruz, ki bu da yıllık yaklaşık 208 € demek (1 m3 suyun fiyatı yaklaşık 1,00 €). Atık su maliyetlerinde de (1,50 €/m3) 312 €'luk bir tasarrufumuz var ve toplamda yıllık 520 € yapıyor.

  Her gün yaklaşık 80 konteyner kullanıyoruz. M-iQ sayesinde bu konteynerleri artık 30 dakikada temizliyoruz. Bulaşıkların ön duşlamasında hem çalışma saatinden hem de sudan tasarruf ediyoruz. Eskiden bulaşıklardaki yemek artıklarını tamamen temizlememiz gerekiyordu ama şimdi kaba kirini almak yeterli oluyor. Bu işlem sıcaklık ve nem yüzünden çalışanlar için son derece yorucu oluyordu. Ama artık öyle değil.

  Yapılan iş artık daha hijyenik. Yeni makinemizdeki renk kodlaması sayesinde, ilgili parçaların çıkarılıp düzgün bir şekilde temizlendiği konusunda hiçbir endişe taşımıyorum. Bu, hem makine için faydalı hem de çok daha iyi yıkama sonuçları almamızı sağlıyor. Makinenin nasıl temizleneceği de personele hızlı bir şekilde anlatılabiliyor. Makinenin içindeki yüzeyler temiz kalıyor. Dış yüzeyleri de mikrofiber bezlerle temizliyoruz."