İletişim
Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution

  Studacker Zürih

  Studacker'in mutfağı, daha az maliyet ve daha fazla hijyen ayrıcalıklarından yararlanıyor

  Kompakt ebatlara sahip yeni gıda atık sistemi WasteStar CC, günde 900 yemekten kalan artıkların üstesinden geliyor.

  Studacker'in mutfağı, hem kendi bünyesinde hem de harici firmalar tarafından catering ve barbekü partileri için oldukça fazla rağbet görüyor. Mutfak Şefi Hansruedi Wälchli'nin de barbekü alanında dünya şampiyonlukları bulunuyor.

  "Birçok çeşidin yer aldığı öğle menüsü dahil günde üç öğün yemek hazırlanıyor. Toplamda yaklaşık 130 kişiye yemek çıkarıyoruz. Oluşan yemek atıklarının da elbette hijyenik ve güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi gerekiyor. Bugüne kadar bu atıkları mutfakta küçük bir kovada biriktirip daha sonra büyük varillere boşaltıyorduk."

  Kompakt ebatlara sahip yeni gıda atık sistemi WasteStar CC, günde 900 yemekten kalan artıkların üstesinden geliyor. Makineye yemekleri dökerken yanlışlıkla çatal bıçak düşerse, entegre mıknatıs sayesinde bu malzemeler yüzeye yapışıyor ve makinenin içine girmiyor. Ayrıca makinenin güçlü öğütücüsü kemik, midye ve diğer kabuklu deniz canlılarının kabuklarını da en iyi şekilde işleyebiliyor.

  Gıda atıklarını uygun şekilde toplayıp bertaraf etme aşamasında hijyen güvenliği büyük önem taşıyor. Özellikle yaşlılara hizmet veren bir kurum için hijyenik çalışma elzem bir konu. Ancak hiç kuşkusuz bir huzurevi yöneticisinin karlılık hesaplamalarında maliyet önemli faktörlerden biri.

  Hansruedi Wälchli konuyla ilgili şöyle diyor: "WasteStar CC sayesinde gıda atıklarını kovalarda biriktirip bir de üstüne temizliğiyle uğraşmamıza gerek kalmadı. Bu bizim için inanılmaz bir zaman tasarrufu. Ayrıca çöp varilleri için soğutma sistemine de ihtiyacımız kalmadı. Ufalanan gıda atıkları bio-substrat olarak hemen yanındaki toplama tankına gönderiliyor. Tank da imha firmaları tarafından boşaltılıyor. Makine işini tamamladıktan sonra da kolayca temizleniyor. WasteStar CC'yi Ocak 2016'dan beri kullanıyoruz ve bu süre zarfında gıda atığı imha maliyetinden %25 tasarruf elde ettik. Su tüketimi de azaldığı için ciddi miktarda tasarruf sağlıyoruz."