İletişim
Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution

  Gıda atıkları, Thomas’s Okulu tesislerinde yeşil enerjiye dönüşüyor

  Gıda atıkları, bundan böyle direkt olarak çöp depolama sahasına veya kanalizasyona boşaltılmayıp biyogaz ve gübre dönüştürümü için toplanıyor

  Thomas's Battersea Okulu Catering Müdürü Mark Newman, "Gereksinimlerimiz için, mümkün olabilecek en iyi çevresel çözümü talep ettik" dedi. Thomas's, 4-13 yaş arası 560 öğrenciye artı 120 personele öğle yemeği sunuyor ve gıda atık sistemi, geri dönen tepsilerdeki yemek artıklarını işliyor.

  "Çocukların çevresel farkındalığı çok yüksek ve WasteStar sisteminin çevresel referansları, bu bağlamda tüm beklentilerimizi tam anlamıyla karılıyor ve gelecekte yürürlüğe girebilecek yasal düzenlemelere uyumluluğu önceleyen ilerici tasarımı da bize önemli avantajlar sağlıyor."

  Yeni bulaşık yıkama ve WasteStar gıda atığı elleçleme sistemi, MEIKO tarafından imal edilmekte olup tasarımı, endüstriyel mutfak uzmanı Court Catering Equipment tarafından gerçekleştirilmiştir.

  "Gıda atığı elleçleme olgusuna doğru açıdan yaklaşmayı ve yasal mevzuatta meydana gelebilecek değişikliklerden ötürü iki üç yıl içinde ekipmanları tekrar değiştirmek durumunda kalmamayı hedefledik.

  Yakın bir zamanda devlet, endüstriyel mutfaklarda atık bertaraf ekipmanı kullanımını durduracak. Çevre için doğru olanı yaptığımızdan emin olmak istiyoruz." Tabaklar büyük bulaşık makinesi konveyörüne yüklenirken, tabakların üzerlerinde bulunan gıda atıkları, yeni bulaşık yıkama sisteminin bir parçası olan basit bir işlemle sıyırılıyor.

  bulaşık makinesinin yanında
  Mark Newman, yeni MEIKO bulaşık makinesinin yanında

  Çöp sahasına sevk edilmek veya bir atık bertaraf ünitesi tarafından kanalizasyona pompalanmak yerine, Thomas's bünyesindeki gıda atıkları şimdi çok küçük parçalara halinde doğranıyor ve tanker tarafından toplanmayı beklemek üzere, sızdırmaz bir depolama tankına pompalanıyor.

  Gıda atıklarının toplanma sıklığı böylelikle, haftada birkaç kereden, bir yarıyıl boyunca maksimum iki kereye düşürüldü.

  Newman'a göre, toplama hizmetinin nakliye maliyetini düşürmesi ve sağladığı yakıt tasarrufu ile, sürdürülebilir bir çözüme ulaşılmasına katkıda bulunmasının yanı sıra, vakumlu atık sistemi ile müşterek çalışan ve "önceki makinenin yaklaşık yarısı kadar deterjan ve parlatıcı" kullanan yeni bulaşık yıkama sistemi sayesinde Thomas's aynı zamanda, bulaşık makinesi deterjanı ve kimyasal madde tüketimini de önemli ölçüde azalttı.

  *Organik maddeler ve gıda atıkları anaerobik bozunma (AD) ile işlenmediği zaman, en nihayetinde atmosfere salınacak olan, çevreye zararlı yüksek miktarlarda metan gazı oluşturacak biçimde bir çöp sahasına boşaltılır. Metan gazı her ne kadar, gıda atıklarının bir AD tesisinde bozunması sırasında da oluşsa da, bu metan gazları atmosferi kirletecek biçimde serbest bırakılmaz, depolanır ve enerji üretmek için biyogaz olarak kullanılır.