İletişim
  The clean solution

  Yeni tip koronavirüs hakkında bilinmesi gerekenler

  Hijyen uzmanı ve virolog Doç. Dr. Friedrich von Rheinbaben anlatıyor

  Doç. Dr. rer. nat. Dr. med. habil. Friedrich von Rheinbaben:

  Bonn ve Gießen Üniversitesi'nde mikrobiyoloji ve viroloji eğitimi aldı. 1987 yılında özel sektöre geçiş yaptı ve Henkel KGaA'da viroloji departmanını kurdu. Daha sonra ECOLAB şirketinde de hizmet verdi; ve bu iki şirket bünyesinde, araştırma ve geliştirme alanlarında toplam 25 yılı aşan bir süre aktif rol aldı. 2011'den bu yana HygCen Grubu'nun bir üyesi olarak çalışıyor.

  Dr. v. Rheinbaben, doçentlik sınavını Witten-Herdecke Üniversitesi'nin Hijyen ve Mikrobiyoloji / Viroloji uzmanlık dalında verdi. Ayrıca Almanya'daki Witten-Herdecke Üniversitesi ve Avusturya'daki Krems Üniversitesi'nde ders veriyor. Hijyen ve enfeksiyon önleme alanlarında çok sayıda branş kitabı ve bilimsel makaleye yazar ve ortak yazar olarak katkıda bulunmuş olan Dr. v. Rheinbaben, endüstriyel şirketlere teknik ve endüstriyel hijyen konularında yardım ediyor.

  Koronavirüsler, çeşitli hastalıklara yol açabilen büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda genellikle hafif seyreden solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açmaktadırlar.

  Bununla birlikte geçmişte örneğin SARS ve MERS virüsü gibi ağır akciğer enfeksiyonlarına yol açan bazı türlerine de rastlanmıştır. Şu ana kadar kaynağı tespit edilememiş rezervuarlara ait olan bu iki virüs, münferit vakalarda son derece tehlikeli olabilmektedir.

  İlk olarak Aralık ayı sonunda Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, bu açıdan bir istisna oluşturmamaktadır. Başlangıçta 2019-nCoV olarak isimlendirilmiştir. Virüs mevcut durum itibarilye SARS-CoV-2 olarak, yol açtığı solunum yolu hastalığı ise COVID-19 olarak tanımlanmıştır.

  Yeni tip koronavirüs, zarflı virüslerdendir. Virüsün zarfını yitirmesi veya lipid bileşenlerin zarftan uzaklaştırılması, konak hücrelere bulaşmasını önlemektedir. Bu durum, zarflı virüslerin yayılmasını önlemek için etkisiz hale getirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

  Alkali deterjanların zarflı virüsler üzerindeki son derece yüksek etkinliği, farklı birçok araştırma ile ispatlanmıştır. Bu durum, özellikle yüksek yağ taşıma kapasitesine sahip deterjanlar ve 50°C ve üzeri sıcaklıklardaki sıcak deterjan çözeltileri için geçerlidir.

  Ayrıca diğer tüm koronavirüslerde olduğu gibi, belirli bir ısıl direnç tespit edilmemiştir. Yeni tip koronavirüsün 60 ile 70°C arasındaki sıcaklıklardan itibaren duyarlı olduğu varsayılabilir.

  Bu nitelikler temel alındığında, Virolog ve Hijyen Uzmanı Dr. Friedrich von Rheinbaben tarafından da onayladığı üzere, MEIKO bulaşık yıkama teknolojileri ile temizleme ve dezenfeksiyon teknolojilerini yeni tip koronavirüsün etkisiz hale getirilmesinde özellikle etkin kılıyor.

  >> TopLine için uzman görüşüne git
  >> TOPIC için uzman görüşüne git
  >> TopClean M için uzman görüşüne git
  >> Konveyörlü ve tırnaklı bulaşık makineleri için uzman görüşüne git
  >> Tezgahaltı ve giyotin tipi bulaşık makineleri ve kazan yıkama makineleri için uzman görüşüne git

  Virüsün arzettiği tehlike, görünüşe göre Influenza-A virüsleri ile benzer seviyededir.

  Vakaların büyük bir kısmının semptom göstermeden veya sadece hafif belirtilerle ilerlediği varsayılabilir. (Karşılaştıracak olursak, SARS virüsünde bu durumun enfekte kişilerin %80'inde geçerli olduğu varsayılmıştır.)

  Ağır bir hastalık söz konusu olduğunda, özellikle mevcut kronik hastalık veya yüksek yaş gibi diğer risk faktörleri varsa, ölümle sonuçlanabilecek bir süreç de ihtimaller arasındadır.

  Yeni tip koronavirüs, kişiden kişiye bulaşmaktadır.

  Semptomlar nezledeki gibi başlıyorsa, temas yoluyla bulaşma yaşanabilir; bu genellikle doğrudan veya dolaylı olarak eller aracılığıyla gerçekleşmektedir.

  Ama eğer daha derin akciğerde bir enfeksiyon oluşur ve bu süreçte ana semptom olarak öksürük gözlemlenirse, bu durumda virüsün aerosoller (damlacık aktarımı) yoluyla bulaşması beklenir.

  Solunum yolu salgılarının yutulması ile birlikte virüs kaçınılmaz olarak sindirim sistemi organlarına da ulaşmaktadır. Bu bölgedeki koşulları tolere etmeleri (midedeki pH seviyesi) ve bağırsakta daha da çoğalmaları halinde, fekal-oral yoldan bulaşma da mümkün hale gelmektedir. Yeni virüse ait genetik kalıntıların hasta dışkısında saptanması buna işaret etmektedir.

  Genel olarak, hastalığın henüz kuluçka dönemini yaşayan kişilere ait olanlar da dahil olmak üzere, tüm solunum yolu salgılarının enfeksiyon potansiyeline sahip olduğu varsayılmalıdır. Bu da çatal-bıçak, tabak ve bardakların kontamine olmasına yol açabilir.

  Ayrıca dışkı ile temas da hesaba katılması gereken bir bulaşma yoludur.
   

  Tavsiyeler: Kendinizi koruma yolları

  Doç. Dr. Friedrich von Rheinbaben, “Tüm solunum yolu enfeksiyonları için geçerli olan hijyen tavsiyeleri, genel olarak bu durum için de geçerliˮ diyor.

  • Hasta kişilerle ve kendiniz hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, risk grubundaki kişilerle (örn. hamileler, küçük çocuklar, yaşlılar) yakın temas kurmaktan kaçının.
  • Özellikle kapalı alanlardaki ve ayrıca açık alanlardaki insan topluluklarından uzak durun.
  • Öksürürlem ve hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendiller kullanın ve bunları kullanım sonrasında derhal çöpe atın.
  • Özellikle kağıt mendil kullandıktan ve öksürdükten veya hapşırdıktan sonra başta olmak üzere gerekli her durumda, ellerinizi su ve sabun ile yıkayın.
  • Coronavirüslerde, el dezenfeksiyonu yapılması mutlak bir zorunluluk değildir. Virüs, yüksek yağ çözme kapasitesi sahip sabun aracılığıyla etkisiz hale getirilebilmektedir. Öte yandan ellerin sadece su ile yıkanması yeterli değildir!
  • Eğer ellerinizi yıkama imkanı bulunmayan bir durumdaysanız, elle yemek yemekten ve ağzınıza, gözlerinize veya burnunuza temas etmekten kaçının. Böyle durumlarda, eve ulaştıktan sonra el hijyenine özellikle dikkat edilmesi gerekir.
  • Solunum yolu hastalıklarının tedavisi, mümkünse, evde gerçekleştirilmelidir.

  Doğru el yıkama nasıl olmalıdır

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), el hijyeni konusuna maksimum önem  veriyor. Eller yıkanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

   

  Daha fazla bilgi mi istiyorsunuz?
  Formu doldurup göndermeniz yeterlidir.