İletişim
  The clean solution

  Y ve Z kuşağı, konaklama sektörüne nasıl kazandırılır?

  Tecrübeli bir otel işletmecisi açıklıyor

  "Kendimizi değiştirmemiz gerekiyor"

  Klaus Michael Schindlmeier, eğitimli bir aşçı. 50 yılı aşkın bir süredir konaklama sektöründe çalışıyor. Kariyeri onu önce Almanya'dan Avusturya ve İsviçre'ye, ardından tekrar Almanya'ya götürmüş. Aşçılıktan otel müdürlüğüne ve sonrasında yetenek koçluğuna giden bir özgeçmişi var. 67 yaşında da tıpkı kariyerinin ilk günlerindeki gibi taze fikirlerle dolu. Ve sektör de bu fikirlerden faydalanıyor.

  Klaus Michael Schindlmeier
  Klaus Michael Schindlmeier

  1980/90'larda doğan Y kuşağı ve an itibariyle yaşı 23'ten küçük olan Z kuşağı, bugünün genç neslini oluşturuyor. Her iki kuşak da önceki nesillerden farklı. "Babyboomer" adı verilen 2. dünya savaşından sonra doğan kuşak, iş hayatına atıldığında iyi bir iş nadir bulunuyordu. Performans, en öncelikli konuydu. Kariyerinde ilerlemek isteyen herkes fazla mesai yapmak durumundaydı. Bugün ise, diğer birçok sektörde olduğu gibi otelcilikte de vasıflı eleman eksikliği yaşanıyor.

  Şimdi rüzgar tersine dönmüş durumda ve yeni mezunların karşısında birçok seçenek bulunuyor. "3-5 yıl içerisinde, şimdiden tamamen farklı iş görüşmeleri yapıyor olacağız. Görüşmenin baskın tarafı, ellerinde işverenin karşılaması gereken taleplerin bir listesi ile gelen başvuru sahipleri olacak. Hatta bunu günümüzde bile yaşıyoruz" diyor Schmindlmeier. Ancak bunu, otelcileri ümitsizliğe itecek bir durum olarak görmüyor. Yapılması gereken şey, kendini bu duruma adapte etmek.

  Günümüzde genç insanlar, mutlu ve tatmin edici bir hayat yaşamaya önem veriyorlar ve bu, hem iş hayatını hem de özel hayatı kapsayan bir beklenti. Tecrübeli bir otel işletmecisi, genç yeteneklere özel hayatlarındaki hayallerini gerçekleştirmek için gereken zamanı vererek, iş hayatında mutlu ve dengeli bir ruh haliyle çalışmalarını teşvik etmeli. Onlara erkenden sorumluluk verip, baştan sonra kendilerinin yönettiği projelerde görevlendirerek gelişmelerini sağlamalı. Böylece özgüvenleri artacak ve yönetici pozisyonlarına hazırlanıyor olacaklar. 

  "Otelcilik gelecekte de önemli olacak"

  Schmindlmeier, konaklama sektörünün geleceğini çok önemsediği için Hotalents girişimini hayata geçirmiş. Bu girişim aracılığıyla köhneleşmiş yapıları yıkmayı, zihinlerdeki bariyerleri ortadan kaldırmayı ve otel işletmecileri ile öğrencilerden oluşan tarafları aynı masa etrafında buluşturmayı hedefliyor. Bu konseptte herkes birbirinden bir şeyler öğreniyor. Sunulan eğitimlerin ve çalıştayların odak noktasında personelin kazanılması, yönetilmesi ve motive edilmesi bulunuyor. 2019 yılında düzenlenen etkinlikte, farklı nesillerin "gelecekte atılacak adımların nasıl olması gerektiği" konusundaki mücadelelerini temsilen bir boks ringi kullanılmış.

  Ancak sektörün eskileri ile taze beyinlerinin isteklerine kulak verdiğimizde, her iki tarafın da kendileri, işletmeleri ve misafirler için birlikte bir şeyler başarmayı hedeflediğini görüyoruz. Schindlmeier, geçmişte kendisinden maksimum performans beklenen eski düşünce tarzını beğenmiyor. Diğer bir ifadeyle "çıraklık dönemi kolay geçmez" düşüncesine kesinlikle katılmıyor. Ama yine de başarıya giden yolda hırs, sıkıntı, emek ve hedef belirlemenin şart olduğuna inanıyor. Ve genç nesillerin, kendilerine yeterli özgürlüğün tanınması ve saygılı davranılması koşuluyla, başarılı bir kariyer için her türlü zorluk ve olumsuzlukla mücadele etmeye hazır olduklarını düşünüyor. 

  Klaus Michael Schindlmeier'in kariyerindeki önemli kilometre taşları

   

  • 15 yaşından itibaren önce Lörrach'taki Hotel Binoth'ta aşçılık eğitimi, sonrasında Restaurant Pfeffermühle'de yaratıcı aşçılık ve Sternerestaurant Erbprinz bünyesinde, eski Avusturya İmparatoriçesi Zita da dahil olmak üzere önemli kişiler için aşçılık
    
  • 22 yaşında 500 kişilik bir restoranla başlayan serbest meslek hayatı
    
  • Rhönklinikum'daki "Distel" restoranda mutfak şefliği
    
  • 32 yaşında Avusturya'nın Mittelberg bölgesindeki Kleinwalsertal'da bulunan apart otelde otel yöneticiliği
    
  • Apartman dairelerini otel odası olarak kiralayan ilk firma olan Hollandalı Bunkerpart'ın genel müdürü. Bu pozisyondayken, problem çözücü olarak Almanya'yı dolaşıyordu.
    
  • 40 yaşında otel uzmanı / işletmeci 
    
  • Lisa Aenis ile birlikte Hotalents girişiminin kurucusu

  Göz seviyesinde değişim: Hotalents

  Hotalents, konaklama ve gastronomi sektöründe, genç nesillerin sesini duyurmayı kendine görev edinmiş bir girişim olarak tanınıyor. Konaklama sektöründe, farklı nesiller arasındaki fikir alışverişini teşvik ediyor. 

  Bu diyalog için ideal ortam Hotalents Kongresinde sunuluyor. Kongre, ilk olarak 2018 yılında düzenlenmiş. Burada konaklama sektörünün genç yetenekleri, tecrübeli nesillerle birlikte imaj değişikliği ve işbirliği için umut verici fikirler üzerinde çalışıyor. 

  Sektör, yüksek personel sirkülasyonundan ve vasıflı iş gücü yetersizliğinden muzdarip durumda. Ancak buna rağmen, stajyerlere yeteri kadar odaklanmıyor. Yeni nesil esnek çalışma modelleri, eşit yaklaşım ve açık bir geri bildirim kültürü talep ediyor. Bu, sadece konferanslarda anlatılan bir konu değil. Konu hakkında farklı fikirler podyum üzerinde de tartışılıyor.  İyi personel yönetimi veya çalışanların nasıl motive edilebilecekleri ve edilmeyi bekledikleri gibi konular, çalıştaylarda konuşuluyor. 

  Hotalents'in sunduğu hizmetler, yöneticiler için sunulan eğitimlerle tamamlanıyor. Sektörün ilerideki yöneticileri, bu eğitimlerde yöneticilik becerilerini geliştirmeyi ve pekiştirmeyi öğreniyorlar. Katılımcılar arasında ilk yöneticilik tecrübelerini yaşayan genç çalışanlar, vekil müdürler ve departman müdürleri yer alıyor.