İletişim
  The clean solution

  Düşünme zamanı

  Arsenal daha iyi bir geleceğe giden yolu gösteriyor

  Koronavirüs bize mesafeyi korumayı ve sosyal temastan kaçınmayı öğretti. Bu, profesyonel futbolcular için uygulaması zor olsa da bu günlerde son derece önemli. Süreç, çoğu insanı düşünmeye itiyor ve gelecekte bazı şeyleri farklı veya daha iyi yapmak için teşvik ediyor. Arsenal kulübü de bakış açısını değiştiren kurumlardan biri. Bu makale ile sürdürülebilir bir gelecek için sizleri düşündürmeyi ve cesaretlendirmeyi amaçlıyoruz. 

  Tek kullanımlık plastik malzemeleri sahadan çıkarın

  Arsenal şu ana kadar 500.000 adet tek kullanımlık plastik bardağın çöpe atılmasına engel oldu. Artık gerçekten de tek kullanımlık plastik malzemeleri kulübeye gönderme zamanı! Dünyanın her yerinde taraftara sahip olan uluslararası futbol kulübü, taşıdığı sorumluluğun farkına vararak mevcut bira sponsorları ile birlikte 2019 Mayıs sonundan itibaren tekrar kullanılabilir bardak projesine start verdi.

  Arsenal F.C. Stadyum Müdür Yardımcısı Michael Lloyd şöyle diyor: “Tüm dünyada büyük bir taraftar kitlesine sahip uluslararası bir kulüp olarak, taraftarlarımızın bir kısmını dahi daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı konusunda etkileyebilirsek, büyük bir iş başarmışız demektir”. Bu video ile kulübün tekrar kullanılabilir bardak projesi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  “Maç başına ortalama 20.000 ila 25.000 tek kullanımlık bardak kullanılıyordu. Bu bardakları kullanımdan kaldırarak şu ana kadar yarım milyona yakın tek kullanımlık bardağın çöpe atılmasını önlemiş olduk." 

  Michael Lloyd, Arsenal F.C. Stadyum Müdür Yardımcısı

  Geri dönüşüm oranlarını arttırmak en önemli öncelik

  2018'de başlatılan Dünya Geri Dönüşüm Günü, değerli doğal kaynaklarımızı korumak ve gezegenimizin geleceğini teminat altına almak için geri dönüşümün önemine dikkat çekmeyi ve vurgulamayı amaçlıyor.

  Gün kapsamında, dünyadaki hammadde ihtiyacının %40'ını sağlayan geri dönüştürülmüş malzemeler yedinci kaynak olarak tanımlandı.

  Dünya Geri Dönüşüm Günü'nün Yedinci Kaynak Manifestosu'na göre: “Gezegenimizin en temel ve acil sorunlarından birinin çözümü yanı başımızda. Yedinci kaynak sınırlı değil. Tekrar tekrar kullanılabilir ve hatta kimi durumlarda sonsuza kadar sürdürülebilecek bir döngü söz konusu.ˮ

  "Geri dönüşüm, döngüsel ekonomide ve doğal kaynaklarımızın korunmasında kilit bir rol oynuyor. ‘Yedinci kaynak’ (geri dönüştürülen atıklar), her yıl en az 700 milyon ton karbondioksit emisyonunu önlüyor ve bu rakamın 2030 itibariyle 1 milyar tona ulaşacağı tahmin ediliyor." 

  Kaynak: www.globalrecyclingday.com/about

  Dünya Geri Dönüşüm Günü, iki yönlü misyona sahip

  1. Geri dönüşümün küresel ölçekte önem taşıyan bir konu olduğunu ve bu alanda acil olarak ortak ve bütünleşik bir yaklaşım gerektiğini dünya liderlerine anlatmak.

  2. Dünyadaki tüm insanlardan, çevremizdeki şeyleri atık olarak değil kaynak olarak görmelerini istemek: Bu bilinç oluşmadığı sürece, geri dönüştürülen ürünlerin hak ettikleri değeri görmeleri ve kullanılmaları mümkün olmayacaktır.

  Tekrar kullanım sürdürülebilirdir

  Plastik geri dönüşüm oranları yükselene kadar bekleyemeyiz. Şimdiden harekete geçmemiz gerekiyor. Tıpkı Arsenal'in yaptığı gibi! Bu nedenle yıkanabilir çözümlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Giderek daha fazla stadyum işletmecisi ve catering şirketi, tek kullanımlık plastikleri stadyumlardan çıkarmak için alternatif seçenekler arıyorlar. Dünyanın en büyük çevre ağı olan 'Dünya Dostları' tarafından başlatılan “Gereksiz plastik ürünleri futboldan atın” gibi girişimlerin “plastiğe kırmızı kart gösterilmesi” yönündeki uğraşlarını dikkate alırsak, bu konuda bir şeyler yapmanın tam zamanı olduğunu görüyoruz. Taraftarlar da yürütülen kampanyalara imza desteği vererek, futbol kulüplerini tekrar kullanılabilir bardak sistemlerine teşvik edebilirler.

  2006'dan beri oyun dışı

  2006 FIFA Dünya Kupasında Almanya'nın Stuttgart stadyumunda oynanan maçlarda, tek kullanımlık plastik malzemeler tercih edilmedi. Alman gıda dışı ikram şirketi cup&more, bu süreçte 1,5 milyon sert plastik bardağın yıkanıp tekrar kullanıma sunulmasını sağladı. Ekip, tıra kurulan bir M-iQ tırnaklı bulaşık makinesi ile oluşan tüm bulaşığı yıkadı. Futbolseverlerin, en kısa sürede tribünlerdeki yerini alıp, ellerinde yeniden kullanılabilir bardaklarla soğuk içeceklerini yudumlarken keyifli bir maç seyretmelerini ümit ediyoruz.

  Artan geri dönüşüm oranları ve tekrar kullanılabilir çözümlerin uygulanması, giderek daha fazla organizatörün, sorumluluklarının farkına vararak harekete geçtiğini gösteriyor.

  “Birkaç yıl içinde insanlar, sokakta ellerinde tek kullanımlık bardakla yürümekten utanıyor olacaklar.ˮ

  Michael Andresen, cup&more - Andresen Mehrweglogistik firmasının kurucusu

  MEIKO'nun bardak temizliğine yönelik temiz çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Buradan talebinizi iletebilirsiniz.