İletişim
  The clean solution

  Innsbruck Üniversitesi Hastanesi

  Innsbruck'ta trolley yıkama makinesi, M-iQ tırnaklı bulaşık makinesi ve gıda atık sistemi kullanılıyor

  "M-iQ tırnaklı bulaşık makinesi sayesinde hastane, kaynak tüketimini 1/3 oranında azalttı."

  Innsbruck Üniversitesi Hastanesi 1600 yatak kapasitesi ve 5500 çalışanı ile etkileyici rakamlara sahip:

  • Günlük ortalama yemek sayısı: 5500
  • Saatte yıkanan ortalama tabldot arabası sayısı: 35
  • Günlük yıkanan parça sayısı: yakl. 40.000
    

  Hastanenin mutfağı, yemeklerin doğrudan bakım servislerinde rejenere edildiği (yeniden ısıtıldığı) "Cook and Chill" sistemini Avusturya'da hayata geçiren ilk mutfaklardan biri olma özelliğini taşıyor. Öğünler 100 adet tabldot taşıma arabası ile taşınıyor ve arabalar günde iki kez bulaşıkhaneye getiriliyor. Bulaşıkhane Müdürü Herbert Hofer'in verdiği bilgiye göre, bulaşıkhane ekibi günde 40.000 parça tabak, çatal-bıçak vs. yıkıyor ve tabldot arabalarını temizliyor.

  2010 yılında MEIKO, hastanenin alt katındaki ana bulaşıkhanenin yenilenmesi için otomatik araba boşaltma sistemi, araba yıkama makinesi ve üç adet M-iQ tırnaklı bulaşık makinesi olmak üzere altı adet yüksek performanslı makinenin kurulumunu yaptı.

  M-iQ tırnaklı bulaşık makinesi sayesinde hastane, kaynak tüketimini 1/3 oranında azalttı ve bu sayede önceki sisteme göre yılda 100.000 Euro tasarruf ediyor.

  Organik mutfak atıkları için de vakum teknolojisine sahip WasteStar atık imha sistemi kuruldu. Bu sistem sayesinde hastane, 100 adet dört kişilik hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek biyogaz tesisine haftada 14 metreküp ıslak atık temin ediyor.