İletişim
Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution

  Knappschaftskrankenhaus Hastanesi Dortmund

  Sorunsuz ve hijyenik açıdan güvenli bulaşık yıkama ve gıda atıkları betarafı

  2012 sonbaharında Dortmund/Westfalen Klinik Grubu yöneticilerinin önünde zorlu bir görev vardı: Birkaç mutfaktan tek bir mutfak yaratmak. Her gün üç farklı binada taze hazırlanan yemeklerin merkezi bir mutfakta üretilmesi için bir yol bulmaları gerekiyordu. Çözüm olarak, catering firması Procuratio'nun (sosyal hizmetler firması/Erkrath) klinik grubu için kurduğu sous-vide pişirme sistemine karar verildi. Öğün başına (sabah, öğle, akşam) 1.100 yemek çevredeki kliniklerin servislerine gönderilmekte.

  Bu kliniklerden geri gelenler ise kirli bulaşıklar ve Alman MEIKO firmasının gıda atık sistemi WasteStar ile Dortmund hastanesinde toplanan gıda atıkları. Ayda yaklaşık 5 litre gıda atığı toplanıyor. Kirli bulaşıklar, çatal bıçaklar ve tepsiler, iki M-iQ bulaşık makinesinde hijyenik ve güvenli şekilde yıkanmadan önce, personel tabaklardaki yemek artıklarını sıyırıp makinelerin önündeki ilgili şütlere atıyor.

  MEIKO bulaşık yıkama teknolojisi, WasteStar gıda atık sistemi ile bağlantılı olduğu için bulaşık yıkama ve gıda atıklarının toplanması verimli, güvenli ve hijyenik bir şekilde yapılıyor.

  Bu ikiliyi optimum bir çözüm olarak gören Philipp Fornefeld (Westfalen GmbH Kliniği, Proje Müdürü) "birbiriyle bu denli uyumlu bir teknolojinin olduğunu bilmiyordum" diyor. Organik atıklar gıda atık sisteminde toplanıyor, otomatik olarak ufalanıyor ve homojen bir kütleye dönüştürülüyor. Bu değerli hammadde substratına, yağ tutucudan gelen yağlar eklendikten sonra yeraltı tankına gönderiliyor ve ardından çevre dostu bir şekilde yeniden değerlendirilmek üzere naklediliyor.

  Buna paralel olarak M-iQ model iki bulaşık makinesi de kaynakları koruyan bir programla çalışıyor. Günde 40.000 parça bulaşık ve çatal-bıçak hijyenik açıdan güvenli bir şekilde yıkanıyor. "Bizim için önemli olan bakım maliyetleri ile su ve enerji tüketiminin de mümkün olduğunca düşük tutulmasıydı" diyen Philipp Fornefeld, makinelerdeki düşük servis ve bakım ihtiyacına da dikkat çekiyor. "Diğer tedarikçilerle karşılaştırıldığında ve amortisman süresi düşünüldüğünde MEIKO, özellikle yeni yaş atık sistemiyle birlikte, en iyi seçimdi. Bu iki sistemi tek bir kaynaktan tedarik etmek de ayrıca güzel!"