İletişim
Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution

  Eilenriedestift e.V., Hannover

  MEIKO WasteStar CC ile gıda atıklarının hijyenik ve güvenli bir şekilde bertarafı

  "Bu esnada oluşan gıda atıklarının tabiiki hijyenik ve güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi gerekiyor"

  Hannover kent ormanı yakınlarındaki Eilenriedestift huzurevinin ortasında durduğunuzda, özel bir atmosferin varlığını hissediyorsunuz. Bunun tek nedeni, bir İngiliz bahçesini andıran mükemmel parkı değil. Buranın odak noktasında sosyal, kültürel ve toplumsal hayat yer alıyor. Donna Leon'la edebiyat okumaları, müzikal sunumlar insanları bir araya getiriyor. Sadece bunlar da değil; Eilenriedestift'deki yaşamı samimi kılan unsurlar arasında, yıl ortasında tasarlanan yeni mutfağa yapılan turlar gibi ufak şeyler de bulunuyor.

  Kurumun gastronomi sorumlusu Christian Hiller, huzurevi sakinlerini "mutfağında" gezdirme fikrini oldukça ilgi çekici bulmuş. "Sakinlerin çoğu yaşamları boyunca kendi mutfaklarında uzun saatler geçirmiş kimseler ve büyük bir mutfakta bulunan teknolojiden çok etkileniyorlar." Hiller için sağlıklı ve modern bir beslenme kadar, iyi çalışan ve yüksek kaliteli bir mutfak teknolojisi de önemli.

  Söz konusu mutfak teknolojisine ocaklar, soğutma üniteleri ya da bulaşık makinelerinin yanı sıra gıda atıklarını değerlendirmek üzere işleyen gıda atık sistemi de dahil. Mutfak donanımını tamamlamak için kısa süre önce gıda atık sistemi de eklenmiş. Hiller'in şöyle diyor: "Günde üç öğün yemek çıkarıyoruz. Öğle yemeği menüsünde sakinlerin seçebileceği çeşitli alternatifler sunuyoruz. Toplamda 400 kişi için yemek hazırlanıyor. Bu esnada oluşan gıda atıklarının tabiiki hijyenik ve güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi gerekiyor. Eskiden atıkları önce mutfaktaki küçük çöp tenekelerine koyuyor, ardından daha büyük varillere aktarıyorduk."

  Gıda atıklarının profesyonelce toplanması ve bertarafında hijyen güvenliği önemli bir koşul

  Ev tipi bulaşık makinesine benzeyen, küçük kompakt ebatlara sahip yeni WasteStar CC, günde 900 yemekle başa çıkabilecek kapasiteye sahip. Toplama esnasında, yanlışlıkla bir çatal ya da bıçak atıklara karışırsa, makinedeki manyetik alan sayesinde bu parçalar makinenin üst yüzeyine yapışıyor. Ayrıca makinenin güçlü öğütücüsü kemik veya midye ya da kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarını da işleyebiliyor.

  Gıda atıklarının profesyonelce toplanması ve bertarafında hijyen güvenliği önemli bir koşul. Özellikle de huzurevleri söz konusuysa hijyenik çalışma kaçınılmaz bir unsur. Öte yandan maliyetler, bir huzurevi yöneticisinin verimlilik hesaplamalarında önemli bir faktör.

  Christian Hiller şöyle diyor: "WasteStar CC sayesinde gıda atıklarının çöp bidonlarında saklanmasına ve zahmetli bir şekilde temizlenmelerine gerek kalmıyor. Bu da bizim için müthiş bir zaman tasarrufu demek. Ayrıca atık bidonları için artık ilave bir soğutmaya da ihtiyaç duymuyoruz. Ufalanan atıklar, organik substrat olarak makineye bağlı toplama tankına gidiyor, tank da imha firması tarafından boşaltılıyor. Makinenin işi bittikten sonra kolayca temizleniyor."