İletişim
  The clean solution

  Kristallerinizi parlatın

  Dünya Viski Günü için

  Dünya Viski Günü her yıl Mayıs ayının üçüncü Cumartesi günü kutlanıyor. Uluslararası Viski Günü ve Ulusal Burbon Günü de dahil olmak üzere, viski kültürünün kutlandığı özel günlerden biri.

  Viski dünyanın her yerinde üretiliyor; Forbes dergisinin dünyanın en çok satan 25 viski markası listesine göre 2017'de en yüksek satışı ise Hindistan'da üretilen 'Officer's Choice' markası yapmış. Hatta listenin ilk 10 sırasında Hindistan'dan yedi marka yer alıyor; diğer üç marka ise Jim Beam, Jack Daniels ve Johnnie Walker. Yakın zamanda Galler ve İngiltere'de üretim yeniden başlamış. İspanya, Fransa, İsveç ve Hollanda da viski üreten ülkeler arasında yer alıyor.

  Almanya genelinde de MEIKO'nun Offenburg'daki merkez ofisinin yakınlarında üretilen, Rothaus markasına ait ödüllü single malt Black Forest de dahil olmak üzere 20 viski fabrikası bulunuyor. Her yıl Mayıs ayının üçüncü Cumartesi gününü her nerede olursanız olun yerel bir viskiyle kutlayabilirsiniz.

  PEKİ HANGİ BARDAKTA İÇİLMELİ?

  Nerede olursa olsun viski genellikle büyük bir saygıyla üretilir ve servis edilir; kokusu, rengi ve 'bacaklarına' göre değerlendirilir. Viski çalkalandığında, bardağın içinden aşağı doğru süzülen izlere 'viskinin bacakları' denir. Bu izler viskiyle ilgili birçok bilgi verir!

  Viski bardağını elinizde döndürdüğünüzde, sıvının bir kısmı bardağın kenarında kalır ve aşağı doğru akarken izler oluşturmaya başlar. Bacaklar olarak adlandırılan bu izler ne kadar hızlı hareket ederse viskinin tadı o denli hafif, ne kadar yavaş hareket ederse o denli ağır bir tadı vardır. 

  Gerçek viski keyfi doğru kadehle başlar

  Özel formuyla dikkat çeken Glencairn kadehi, özellikle viski için tasarlanmış az sayıda seçenekten biri olup geleneksel "nosing copita" kadehlerinin tasarımına dayanır.

  Bu kadehler, içerken ortaya çıkan aromaların nazikçe burna ulaşmasını sağlar. Glencairn kadehleri, hem geleneksel camdan hem de %24 kurşun oranına sahip el yapımı kristalden üretiliyor.

  Viski tutkunları mutlaka kristal bir kadeh tercih ederler.

  "Viski severlerin büyük kısmı haklı sebeplerden dolayı tercihlerini Glencairn viski kadehinden yana kullanıyor. Birinci sınıf kristalden üretilen bu kadeh, bir viski bardağının ağır tabanını ince, kıvrımlı lale formundaki gövde ile birleştirerek en iyi özellikleri bünyesinde buluşturuyor."

  KRİSTAL MALZEMELER NASIL YIKANMALIDIR?

  Kristal bardaklar, cam veya kristalden endüstriyel olarak üretilen ve %24 veya daha üzeri kurşun içeren el yapımı kristallere kadar birçok farklı kalitede mevcuttur. Kurşun miktarı %35'e kadar çıkabilir; değer ne kadar yüksek olursa, parlaklık o kadar güçlü ve ses o kadar net olur. Geleneksel kurşunlu kristal, kurşun içeriğinden dolayı "yumuşak" yapıdadır. Toz bile bu bardaklarda çizilmeye neden olabilir. Kristal bardakların normal cama göre biraz daha pürüzlü bir yüzeyi vardır, bu nedenle temizlik kimyasallarını daha kolayca bünyesine alır ve bulaşık makinesi buharlarına karşı daha az toleranslıdır. 

  MEIKO bulaşık makineleri ise kristal bardakları, entegre ters ozmoz sistemi sayesinde uygun bir deterjan kullanılarak mükemmel bir şekilde temizler. Kristal bardaklarınızın ışıltısını daha uzun süre korumak için, lütfen üreticinin temizlik talimatlarına uyun. 

  Umkehr-Osmose-Anlage
  Ters ozmoz: Elle parlatma gerektirmeyen pırıl pırıl yıkama sonuçları

  Bardak ve bulaşıklarda pırıl pırıl sonuçlara ulaşmak için su kalitesinin iyileştirilmesi ancak demineralize suyla veya ozmoz suyuyla mümkündür.

  ÜRETİCİ TAVSİYELERİ

  RIEDEL, Vinum serisi makine yapımı kristal kadehlerinin bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olduğunu belirtiyor.

  Riedel'ın tavsiyeleri

  • Lekeleri önlemek için: Yumuşak su kullanın (düşük mineral miktarı)
    
  • Çizikleri önlemek için: Kadehlerin birbiriyle veya metal ile temas etmesini önleyin
    
  • Lekeleri gidermek için: Beyaz sirke kullanın
    
  • Mümkünse kadehlere uygun sepet kullanın

  MÜŞTERİYE ÖZEL SEPETLER

  MEIKO'nun müşterisi Allens Catering Equipment & Furniture Hire, büyük miktarlarda Riedel kadehleri kullanıyor. Yatırımını korumak için büyük özen gösteren şirket, MEIKO'nun sunduğu müşteriye özel sepet çözümlerini kullanıyor.

  Firma, Hounslow tesisinde ters ozmoz sistemli iki son model M-iQ bulaşık makinesi ile yıkama yapıyor.

  KRİSTAL KADEHLERLE İLGİLİ GENEL KURALLAR

  • Kristal bardakları başka nesnelerle temas etmeyecek şekilde depolayın
    
  • Bardakları (özellikle saplı kadehleri) saplarından tutularak toplu olarak değil, teker teker taşıyın
    
  • Bardakları asla iç içe koymayın
    
  • Kristal bardakları asla çok sıcak su veya soğuk su gibi ani sıcaklık değişimlerine maruz bırakmayın; mikrodalga fırına, geleneksel fırına veya derin dondurucuya koymayın
    
  • Kurşun içeren kristal bardakları asla suda bekletmeyin
    
  • Tabak, çatal-bıçak ve başka malzemelerle birlikte yıkamayın
    
  • Kadehi elle temizlerken taban ve gövdeye zıt yönlerde baskı uygulamayın

  PIRIL PIRIL KADEHLER!

  Kristal olanlar başta olmak üzere bardakların temizliğinde büyük özen gösterilmelidir. MEIKO, bu tip malzemeleri yıkarken koruyan çeşitli sepet ve aparat seçeneklerine sahiptir. Daha fazla bilgi için bizimle temasa geçin.