İletişim
  The clean solution

  90 yıl Meiko

  1 /  / 1

  90 yıl Meiko: Merkezi Almanya'nın Offenburg kentinde bulunan makine üreticisi Meiko, sadece endüstriyel bulaşık yıkama tarihçesinin önemli bir parçası olmakla kalmıyor, firmanın hikayesi aynı zamanda uzun bir geçmişi pazar belirleyici bir konumla nasıl başarılı bir şekilde birleştirdiğini gösteriyor. Bunun nadir görülen bir kombinasyon olduğunu belirten Meiko CEO'su Dr. Müh. Stefan Scheringer sözlerine şöyle devam ediyor: "Finans kuruluşu Creditreform'un verilerine göre Alman firmalarının ortalama yaşı 18. Aktif olarak faaliyet gösteren Alman firmalarının sadece %1,5'i 100 yaşın üzerinde. Bu da Meiko'nun 1927'den beri doğru işler yaptığını gösteriyor".

   

  Şirketin sekizinci CEO'su Stefan Scheringer, Meiko yönetici sayısının, firma tarihine bakıldığında, bu denli az olmasını şu sözlerle değerlendirdi: "Bu durum, Meiko'nun değerlerine derinden bağlı bir kurum olduğunu gösteriyor. Bir yandan inovasyon odaklı, öte yandan güven esasına dayanan ve olumlu anlamda muhafazakar bir çizgide ilerliyoruz. Böylece çalışanlarımıza ve müşterilerimize, süreklilik, özdeşlik ve güvenlik sunuyoruz."

   

  Bulaşık makinesinin geçmişi, 1850 yılında ilk patent başvurularını yapan Joel Houghton ve L. A. Alexander'a kadar uzanmaktadır. Ancak bulaşık makinelerinde çığır açan kişi, Josephine Cochrane adında bir kadındı. Cochrane patentini 1885 yılında kaydettirmiş (bir kadının aldığı ilk patent) ve makinelerini "Cochrane’s Crescent Washing Machine Company" adlı firmasıyla sadece otel ve restoranlara satmıştır.

   

  1927'de Offenburg'da dünyayı daha temiz hale getirme hedefiyle yola çıkan Oskar Meier ve Franz Konrad, bunun için en iyi makineleri üretmeye karar vermişler. Fikirlerinin peşinde koşan girişimciler mühendis Meier ve iş adamı Konrad, şirketlerine de kendi genlerindeki DNA'yı aktarıp sağduyulu olmayı, akıllı davranmayı ve risk peşinde koşmadan hırslı olmayı şirketin değerleri haline getirmişler. Konuya dair Stefan Scheringer şöyle diyor: "Bir firmanın çökmesi veya yıllar boyu ayakta kalması bazen tek bir karara bağlıdır. Yapısal değişiklikleri, ekonomik krizleri ve dünya savaşlarını risk alanlar değil, küçük ama sürekli iyileştirmelerle performansını geliştirmeye odaklananlar atlatıyor." Bu esnada büyük inovasyonların ve müşteriler için olağanüstü iyileştirmelerin ortaya çıkması da Meiko yönetimine göre doğal bir sonuç. Scheringer bu sonuca bir ekleme yapılması gerektiğini belirtiyor: "Müşterilerimize yakın olmak ve dünyayı sadece daha temiz değil, akıllı yöntemlerle daha temiz hale getirmek istiyoruz".

   

  Bunun sonucunda da endüstriyel bulaşık yıkama teknolojisinde, %40 maliyet tasarrufu sağlayan Mi-Q ve teknoloji ile konforu bir araya getiren ve tasarımın önemini bir kez daha vurgulayan tezgahaltı makine M-iClean gibi devrim niteliğinde gelişmeler yaşandı. 90. yılında M-iClean H modelini lanse eden Meiko, 21. yüzyılda ve kaynakların kısıtlı olduğu bir çağda, işletmecinin VE kullanıcının ihtiyaçlarına odaklanarak giyotin tip bulaşık makinesinin otomatik sistemlerle tamamen yeniden tasarlanabileceğini göstermiş oldu.

   

  Bugün Meiko tüm dünyada teknoloji lideridir, sadece bulaşık yıkamada değil, aynı zamanda sürgü gibi tıbbi ürünlerin temizliği ve dezenfeksiyonunda da. Avrupa ve hatta Avustralya'daki itfaiyeler de, solunum koruma ve kişisel koruyucu ekipmanların temizliği söz konusu olduğunda, Offenburg'lu uzmanlarımızın bilgi birikimine güvenirler.

   

  Ancak Meiko'nun 90 yıllık geçmişi, firmayı ayakta tutan temel yapı taşının sadece süregelen inovasyonlar değil, aynı zamanda ürünlerin ayrılmaz bir parçası olan hizmetlerin de olduğunu gösterir. Meiko Academy Yöneticisi Hartmut Henselmann: "Meiko Academy ile hem ürün portföyümüzü tamamlıyoruz, hem de çözüm ortağı olarak makine üretimi konusundaki uzmanlığımızdan çok daha fazlasını sunabileceğimizi gösteriyoruz." Meiko servisi de, ürünlerin efsanevi şöhretine katkı sağlar: Tüm dünyada, Meiko kuruluşlarında çalışan 600'den fazla servis personelinin yanı sıra 4.500 yetkili servis personeli, güvenilirliği ile ün salmış makinelerin, herhangi bir sorun yaşanması durumunda, kısa süre içinde tekrar çalışmasını sağlar.

   

  "Ustalık tevazuda gizlidir", firma kurucularından Oskar Meier'in en sevdiği sözlerden biridir. Scheringer'e göre bu düşünce firmada bugün hala yaşatılmaktadır, çünkü "bizi başarılı kılan kendimize biçtiğimiz fazla değer değil, müşterilerimizin bize verdiği değerdir".