İletişim
  The clean solution

  İsviçre firması Biotrans, Meiko Grubu’na dahil oldu

  1 /  / 1

  Alman hijyen uzmanı Meiko ve İsviçreli firma Biotrans, birlikte "Meiko Green Waste Solutions" firmasını kurdular. Her iki firma da uzun süredir, gıda ve mutfak atıklarını değerli bir hammadde olarak görüyor ve özel teknolojilerle toplayıp değerlendirerek enerji sirkülasyonuna tekrar dahil edilmesini sağlıyor.  Yeni kurulan ´Meiko Green Waste Solutions´ firması ile gelecekte, güçleri birleştirip, sürdürülebilir ve hijyenik çözümler sunmak üzere ortak bir rotada ilerlenmesi hedefleniyor.  Firmanın önceliklerinden biri de, süreç optimizasyonuna yönelik danışmanlık ve uygulama hizmetleri olacak.

  Yemek hazırlanan her yerde, sebze ve meyve kabukları gibi mutfak atıkları oluşur. Ayrıca misafirlerin tabaklarında kalan artıkların da dikkate alınması ve bertaraf edilmesi gerekir. Peki ama; gastronomide, büyük mutfaklarda, yemekhanelerde ve gıda üreticilerinde oluşan bu gıda atıklarına ne oluyor? Pek çok kişi tarafından sadece çöp olarak görülen bu atıklar, Meiko tarafından, yirmi yıl önce, değerli bir hammadde olarak kabul edildi. Firmanın, dünyayı daha temiz bir yer haline getirme felsefesine sadık kalınarak, kaçınılmaz şekilde oluşan ve görünüşte değersiz olan gıda atıklarının, akıllı teknolojiler aracılığıyla uygun şekilde işlenmesi hedeflendi. Amaç, mutfak hijyeninin iyileştirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve bu değerli hammaddenin enerji sirkülasyonuna tekrar dahil edilmesiydi.
  İsviçre firması Biotrans da, 2006 yılındaki kuruluşundan beri aynı vizyonu paylaşıyor. Firma, öncü bir ruhla, en yüksek standartlara sahip üretim teknolojileri ve sürdürülebilirlik odaklı firma felsefesiyle mükemmel ürünler ve hizmetler geliştiriyor. Ortak amaçları ve benzer kalite ve değer anlayışları, bu iki firmayı yeni ´Meiko Green Waste Solutions´ firmasının kurulmasıyla sonuçlanan bir görüşme sürecine yöneltti. Tek bir firmanın geleceğin zorlu görevleri için yetersiz kalabileceği düşüncesiyle, hedefler açısından adeta "ruh eşi" sayılabilecek bu iki firmanın güçlerini birleştirip sinerjilerini kullanmaları kaçınılmaz oldu. Böylece uzun yıllara dayanan tecrübe ve bilgi birikimi el ele vermiş oldu. Meiko Grubu'nun uluslararası altyapısı ve servis ağı, tüm ölçeklerdeki bireysel ihtiyaçların uzman tedarikçisi olarak hedeflenen pazar liderliğinin temelini oluşturuyor. 
  ´Meiko Green Waste Solutions´ Genel Müdürü Patrick Hoffmann "aradığımız yeşil çözümü bulduk" dedi ve ekledi: "Müşterilerimizin ihtiyaçlarıyla ilgilenirken son derece sürdürülebilir bir şekilde hareket etmek istiyoruz. Hem artan çevre bilinci, hem de atık yönetimine etik ve sürdürülebilir çözüm bulma isteği, konuya yönelik tamamıyla yeni stratejilerin geliştirilmesini gerektiriyor. Aynı şekilde, süreç optimizasyonu ve hijyenin iyileştirilmesi de, müşterilerimiz için kusursuz çözümler sunmak istediğimiz temel konuları oluşturuyor".

  Sürdürülebilirliğe gösterdikleri bağlılık, bu iki firma için ortak bir motivasyon. "Değer odaklı bir firma olarak, sadece rakamlara değil, aynı zamanda temelde yatan felsefeye de dikkat ediyoruz", şeklinde vurgu yapan Meiko CEO'su Dr. Müh. Stefan Scheringer, sözlerine şöyle devam etti: "Yemek artıkları, çok önemli ancak bir o kadar da problemli bir konu. Yenilikçi teknolojilerimizle hem söz konusu problemin çözülmesine, hem de enerji kazanımı gibi çok daha anlamlı bir değerlendirmeyle katkı sağlayabiliyoruz. Böylece, normalde her gün çöp olarak bertaraf edilen atıklar, enerji kazanımı sağlayan değerli bir hammaddeye dönüştürülüyor. Finansal çeyreklere göre hareket etmiyoruz, gelecek nesilleri dikkate alıyoruz."
  Daha önce Biotrans Deutschland GmbH Genel Müdürü olan Hannes Braun, gelecekte de Almanya pazarındaki satışları yönetiyor olacak: "Son yıllarda özellikle Alman pazarında bireysel müşteri ihtiyaçlarının çok fazla olduğunu görüyoruz. Bir yandan kaçınılmaz bir konu olan organik atıklar için basit, temiz ve hijyenik çözümler aranıyor. Öte yandan, mutfak ve bina teknolojilerinin planlamacılarla birlikte çalışılarak, daha işin en başından müşteri faydası ön planda tutularak projelerin tasarlanması da önemli bir konu. Müşteri portföyü, günde 200 porsiyon yemek çıkaran küçük profesyonel mutfaklardan günde binlerce porsiyon yemek üreten büyük üretim mutfaklarına kadar uzanıyor. Bu yeni oluşumun bir parçası olmaktan ve müşterilerin ihtiyaçlarına daha da iyi cevap verebilmek için farklı çözümlerden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaktan mutluluk duyuyorum."
  Kısa süre önce 90. yıldönümünü kutlayan Alman bulaşık yıkama teknolojileri uzmanı, bugün tüm dünyadaki profesyonel mutfaklar için sürdürülebilir temiz çözümler sunan global bir firmadır. Yeni firmanın kurulmasıyla gastronomi sektörü, ´Meiko Green Waste Solutions´ çatısı altında, gıda atıklarının profesyonel yönetimi için kişiye özel çözümlerden faydalanabilecek. Hamburg'daki Internorga Fuarı’nda kendi fuar standıyla yolculuğuna başlayan firma, bir araya getirilen kaynaklar ve yeni atılımın ruhuyla rotasını çizecek.