İletişim
  The clean solution

  MEIKO, Almanya'nın en gözde işverenleri arasında

  1 /  / 1

  Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (F.A.Z.) gazetesi, yönetim alanındaki uygunluk diyagnostiği konularında önemli bir bilim insanıyla işbirliği yaparak Almanya'nın en gözde işverenlerini belirledi. Bu kapsamda Almanya merkezli en büyük 5.000 şirket, detaylı bir online araştırma aracılığıyla analiz edildi ve Baden-Württemberg’li hijyen uzmanı MEIKO, yedinci sırada yer aldı.

  F.A.Z. Enstitüsü'nün, Prof. Dr. Werner Sarges ve diğer araştırma görevlileri ile birlikte Almanya'nın en gözde işverenlerini belirlemek için kullandığı yöntem, "sosyal dinleme" olarak adlandırılıyor. Sarges, yönetim ile ilgili uygunluk diyagnostiği konularında önde gelen araştırmacılardan biri ve Barnitz'deki Yönetim Diyagnostiği Enstitüsü'nde danışman psikolog olarak görev yapıyor. Araştırmacılar, işveren olarak iyi bir şöhrete sahip olan firmaları bulmak için, Almanya merkezli en büyük 5000 şirketi analiz ettiler.

  Araştırmanın başlangıç noktası, çalışanların, bugün bir firmadan iyi bir ücretten daha fazlasını bekledikleri gerçeği oldu. Özellikle gençler başta olmak üzere çalışanların işveren tercihinde başka faktörler giderek daha büyük bir rol oynuyor. Bunlar arasında şirketin saygınlığı, iş yeri güvenliği, açık firma kültürü, esnek çalışma saatleri, bağımsız çalışma imkanı, evden çalışma imkanı yer alıyor. Araştırma için yapılan bilgi alışverişi online gerçekleştirildiği için, beyanlar spontane ve herhangi bir etki altında olmadan yapıldı.

  "Sosyal dinleme" olarak adlandırılan bir yöntemle, kullanıcıların bir şirket hakkında yaptıkları tüm iletişim toplanıyor. Araştırmanın odağında Twitter, Facebook veya Youtube'un yanı sıra, bloglar, forumlar, haber siteleri, değerlendirme portalları ve diğer birçok kaynak yer aldı. Sonuç olarak 350 milyon farklı kaynaktan toplanan yaklaşık 15 milyon yorum ile devasa bir kayıt oluşturuldu. Toplanan verilerin değerlendirilmesinden sonra elde edilen sonuçlar, bir sıralama oluşturabilmek için ağırlıklandırıldı. Bunun için, itibar faktörleri olarak adlandırılan aşağıdaki beş kategori oluşturuldu:

  • İşveren performansı
  • Yönetimin performansı
  • Ticari performans
  • Ürün ve servis performansı
  • Sürdürülebilirlik performansı

  Bu kategoriler, bir şirketin işveren olarak nasıl algılandığına etki eder; işveren performansı ise bu noktada % 50 ile en yüksek ağırlığa sahiptir. Sonuç olarak MEIKO, makine üretimi sektörünün en gözde işverenleri arasında 7. sırayı aldı. Offenburg şehrindeki firma merkezinde 1.200'ün üzerinde olmak üzere, dünya çapında toplam 2.500 kişi Meiko bünyesinde çalışıyor.

  1927'de kurulan firma, değer odaklı bir vakfa ait ve işveren olarak yüksek bir saygınlığa sahip. Yüzde 1'in altında olan personel değişim oranı da araştırma sonuçlarını kanıtlıyor. Devamlı artan personel sayısı nedeniyle, Offenburg'da yeni bir yönetim binası da inşa ediliyor. MEIKO Grubu CEO'su Dr. Müh. Stefan Scheringer, işveren kültürünü şöyle özetliyor: "Firmayla kurulan bağ, her zaman yaşanan bir durum değildir. Meiko kültürü bizim için çok değerli bir konu. Hepimiz, değer odaklı bir firma için çalışıyoruz. Adalet, güvenilirlik, yaratıcılık gibi değerlerimiz, çalışanın kendini Meiko ile özdeşleştirmesini kolaylaştırıyor. Nezaket ve güven, kısa vadeli kar maksimizasyonundan daha önemli. Bu, hem içerde hem de dışarda geçerlidir."